Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nemoce

4. 1. 2008

Karanténní opatrení

Ať už kupujeme nové chovné jedince nebo miláčky na mazlení, měli bychom po přinesení nového tvorečka zavést preventivní opatření pro znemožnění možnosti přenosu chorob z nově příchozího na naše starousedlíky. Bohužel často bývá následující problematika opomíjena a je argumentováno chabými zdůvodněními, že již mnoho zvířat bylo přineseno a rovnou začleněno do domácího hejna morčat bez toho, že by se objevil nějaký problém. Ovšem jednoho dne při zanedbání karantény může nastat skutečně velmi vážná situace.

Nejrizikovější bývá nákup morčat ve zverimexech. Samozřejmě není možné plošně odsoudit tento způsob nákupu, jednoznačně záleží na úrovni zverimexu, ovšem i na úrovni dodavatelů. Problematický zdravotní stav prodávaných zvířat může být způsoben nedostatečnou péčí personálu a neodpovídajícími hygienickými podmínkami. Avšak v mnoha případech nemají pracovníci zverimexů žádný podíl na neblahém stavu zvířat, stačí jeden nezodpovědný dodavatel a může způsobit i jen jediným dodaným nemocným zvířetem v původní skupině zvířat v obchodě mnoho problémů. V tomto směru ze mne hovoří přímo má zkušenost s koupí malého morčátka, které bylo napadeno svrabem. Úroveň obchodu však byla velmi dobrá, zvířata měla naprosto čistou podestýlku, vše nasvědčovalo tomu, že péče o ně je velmi dobrá.

Další problém může být koupě od chovatelů tak trochu naslepo, např. zasláním zvířat drahou, kdy tak trochu kupujeme zajíce v pytli.

Ovšem i v případě, že kupujeme zvíře přímo osobně u chovatele, nemusíme se stoprocentně vyhnout polízanicím s chorobami.

Shrnuto: ať už kupujeme morčata odkudkoliv a jakýmkoliv způsobem, neměli bychom karanténu podceňovat. V prvé řadě zvíře okamžitě pozorně prohlédnout, všímat si výtoku z očí, nosu apod., prohlédnout kožíšek, zda se nenacházejí holá místa, stroupky, případně pohybující se parazité, všímat si kvality výkalů a vzhledu moči.

Nejlépe je nové zvíře umístit do odděleného výběhu a ještě lépe do jiné místnosti. Některé respirační choroby bývají přenosné kapénkovou cestou stejně jako u lidí. Současně je vhodné dávat si pozor i při běžné manipulaci, např. při čištění kotce, nejdříve čistit kotce domácích usedlíků a teprve nakonec kotec nového zvířete.

Délka karantény je sporná záležitost. Rozhodně pár dní by bylo dobré nové zvíře v karnténě ponechat. Jak známo, u morčat se choroby vyvíjí bohužel velmi rychle a proto bývá po velmi krátké době zřejmé, že něco není v pořádku. Od věci není preventivní podání léčiv, především proti kokcidioze, případně preventivní postřik antiparazitárním přípravkem ( např. Kadox ).

Ačkoliv všechny popsané zkušenosti vyhlížejí velmi jednoduše a logicky, bývá problematika často přehlížena a nedostatečně brána v potaz. Proto jsem chtěla znovu zopakovat základní principy, které drží naše chovy zdravé a kvalitní.

 

 

Parazitární onemocnění

Vši

Malé bílé až hnědé potvůrky, připomínající 1-2 mm dlouhé placaté červíky se nejvíce zdržují u kořenů chlupů a jsou špatně vidět. Většině morčat vši nevadí, viditelně se nedrbou. U citlivějších jedinců může časem dojít k zhoršení kvality srsti, vypadávání chlupů apod.

Již 19 let s úspěchem a bez vedlejších ůčinků používám k odvšivení sprej 1% ARPALIT. Prodává se ve zverimexech za cca 50,- Kč.

POZOR! Důležité upozornění!!
Při odvšivování 1% Arpalitem:

  1. POZOR na záměnu s 5% Arpalitem!
  2. Morče nesmí být březí. Může dojít k poškození plodu či potratu apod.
  3. Morče musí být, kvůli škodlivým výparům, umístěno ve vzdušné ubikaci. Tzn. např. při ploše 0,50 m² nesmí plné stěny přesáhnout výšku 30 cm. Ideální je klec s mělkým dnem. Z téhož důvodu nedávejte do ubikace budku!
  4. Pozor na zasažení očí a dýchacích cest! Raději si 1% Arpalit nastříkejte na ruce či hadřík a oblast hlavičky opatrně potřete.
  5. Nedoporučuji, aby tento zásah prováděli děti!

Postup:
1. den postříkat celý povrch morčete proti srsti co nejvíce ke kořínkům, až je morče mokré či spíše vlhké. Pak si ještě postříkejte ruce a srst řádně promasírujte. Nezapomeňte na nožičky... a sobě rychle a řádně umýt ručičky...
3. den opakujte jako první den
7. den morče vykoupat, opatrně vyfénovat, pak případně nastříkat olejovým kondicionérem, učesat a je hotovo.

 

 

Chirodiscoides caviae

V kožíšku morčat se může objevit parazit Chirodiscoides caviae. Jedná se o velmi malého roztoče podlouhlého tvaru bílé barvy, který se v kožíšku jeví jako jemný posyp moukou. Při bližším zkoumání je možné velmi dobře zaznamenat pohyb roztočů a jejich prolézání srstí. Jejich škodlivý účinek na zvíře, konkrétně na srst, není příliš velký, avšak snižují kvalitu srsti a zbytečně zvíře zneklidňují. Trvalý přenos na člověka nehrozí. Parazitují pouze na morčatech.

Léčba: Přípravek Biokill se v mém případě příliš neosvědčil, patrně také proto, že obsahuje jako účinnou látku pyretridy, které nejlépe účinkují v nižších teplotách, kdežto morčecí chov je umístěn v teplotě 22 - 25 stupňů C. Naprosto stoprocentně účinkuje Kadox spray. Insekticidní látkou je chlorpyrifos, uzavřený v mikropouzdrech z umělé hmoty. Pouzdra za přítomnosti vody zůstávají neporušena, při odpaření vody se naruší a chlorpyrifos difunduje po povrchu těla. Druhou složkou preparátu je fenoxycarb, růstový inhibitor, který zastavuje vývoj vajíček, larev a kukel parazitů. Velmi důležitá je neškodnost přípravku pro zvířata, složky přípravku jsou nejedovaté, nedráždí dýchací aparát, nepoškozují oči ani kůži. Teplokrevným živočichům procházejí mikrokapsle s insekticidem zažívacím traktem neporušeny. LD50 u zapouzdřeného chlorpyrifosu při orálním podání je 25 800 mg/kg živé hmotnosti krysy, pro fenoxycarb 10 000 mg/kg ž.m. Zřejmá je tedy skutečná bezpečnost přípravku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář